18 Eylül 2012 Salı

OYUN GRUBU DEKLARASYONU-MUZ


Toplantılarımız 2 haftada (ya da 4 haftada) bir evlerden birinde gerçekleşecektir. Ev sahibi olan bebek oyuncaklarının birçoğunu paylaşmakla sorumludur. –istemediklerini bizler gelmeden kaldırmalıdır.- oyun toplaşması günü anneler mümkün olduğunca aralarında sohbet etmemeli ve çocukların oyunlarına odaklanmalıdır. Her anne istediği derecede aktif ve oyun kurucu olabilir. Şarkılar söylemek ve gürültü yapmak serbesttir.-evin ve ev sahibinin izin verdiği ölçüde tabiîki.

Oyun grubu günü çeşitli oyunlar oynanacaktır. Her oyuna tüm çocuklar katılmak zorunda değildir. Bazen aynı anda 2-3 farklı oyun yan yana yürüyebilir. Bazen de tüm bebeler aynı oyunun içinde yer alabilir. Olası anlaşmazlıklara olabildiğince adilane ve sevecen yaklaşılmalıdır. Oyun grupları bazen çok eğlenceli olabileceği gibi çok çeşitli sorunlar da yaşanabilir.  Bu sorunları çözme yöntemlerimiz daha iyi anneler olmamıza ışık tutacaktır.

Oyun grubu ertesinde grupta yaşananlar üzerine kırıcı olmamak kaydıyla geri bildirimlerde bulunmamızın da çok değerli ve yararlı olacağı kanısındayız.

Her anne oyun grubuna kendi oyununu yanında getirebilir ve kurabilir. İsteyen çocuk katılmama ve yalnız oynama hakkına her zaman sahiptir.

Hasta olan çocuklar oyun grubuna getirilmemelidir.  Zira akan 1 burun mikrop paylaşımını hızlandırabilir. Yine de oyun grubu sonrası çocuğu hastalanan anneler durumu büyütmemeli ve bağışıklık sistemine şık 1 hediye gözü ile bakmalıdır. Zira 1 kaç yıla kreşe gidecekleri de unutulmamalıdır.

Beslenme konusu da önem arz eden bir meseledir. Asla “gün” havasında ikramlar hazırlanmamalıdır. İkram kotası çok yükseltilmemelidir.  Kolay atıştırmalıklar konusunda geniş 1 paylaşım yapılması gerekliliği mevcuttur.

Yemekler neşe içinde beraberce yenecek umudu taşımaktayız.

Çocukluğumuzu yaşamak, durup durup şarkı söylemek serbesttir. Emeklemek,  gıdıklamak, öpmek serbesttir. Çocuklara ısrar etmek, kötü konuşmak yasaktır. Her kötü sıfat anneye ait sayılacaktır.

Keyifli ve bol öğrenmeli toplaşmalar dileğiyle…

 

Ek: Bebeklerin uyanma saatleri dikkate alınarak toplaşmaların 4-5 civarı olması tasarlanmıştır…

KATILIMCILAR:

BİLGİ anne (SERİN bebek-KIZ)

EBRU anne (ENGİN bebek-ERKEK)

METHİYE anne (Övgü bebek-KIZ)

ÖZGE anne ( DERİN bebek-KIZ)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder